Kevad on ärkamise ajaks nii inimesele kui loodusele. Päev on juba pikem kui öö. Eluvesi voolab hoogsalt kõiges elavas ning suunab taimi sirutuma valguse poole. Ussidele ja mutukatele tuleb hing sisse, karu tuleb pesast välja, paiksed linnud ehitavad pesi ja hakkavad munele, saabuvad rändlinnud. Looduse elujõud ärkab, elu valmistub end jätkama ja taaslooma.
Märtsi ehk urbekuu tähtsaks peoks oli Marjapunapäev. See oli eeskätt naiste püha. Naised ei tee sel päeval tööd vaid käivad üksteisel külas ja lähevad hulgakesi kõrtsi. Juuakse marjapuna – punast viina, mahla, veini, õlut või süüakse jõhvikaid. Marjapuna joomine annab suveks tervist, jõudu ja head jumet. Siis “päike ei põleta mustaks” ja sääsed ei söö.
Aprilli ehk mahlakuu tähtsaim püha on Karjalaskepäev ehk Jüripäev.
Loomi karjatati muiste ikka metsas. Metsas olid aga karud ja hundid, kes hinnalisi loomi ohustasid. Enne Karjalaskepäeva on metsaloomadel vabadus kariloomi murda. Karjalaskepäevast Kasupäevani hoiab aga metsajumal murdjad loomad karjast eemal. Vähemalt senikaua, kui metsajumalaga ollakse heas läbisaamises.
Kuni Karjalaskepäevani pole maa veel hinganud. Selles on talvine viha, mürk, mis ohustab maale istujat, sellel magajat või paljajalu käijat. Kuigi ka esimene pikne lahutab maa viha, on Karjalaskepäev siiski kindel tähtpäev, peale mida võib maale istuda.
Sellest päevast alates võib hakata ka lõket tegema. Karjalaskepäeva lõkkesuitsul on tervistav ja kaitsev võim nii inimestele kui loomadele. Suitsutatud on ka põlde ja marjapuid.
Mai ehk lehekuu juhatab sirelite õitsemise ajaga sisse suve. Päevad on pikad ja valged, loodus lokkab ning elu pulbitseb kõiges elavas.
(Allikas: www.maavald.ee)
Perepäev. 15. märtsil oli koolimaja rahvast täis, sest toimus kooli 10. juubeli puhuks korraldatud suur perepäev. Põhiline tegevus leidis aset töötubades: jooga, eneseväljendus, legod ja pusled, matemaatika õuesõpe, evolutsiooni jalutuskäik, muinasjutud, voolimine, joonistamine, õnnelikkus, vene keel, teismeliste psühholoogia, hingamine ja lõhnad, enesemassaaž, Tenerife kogemusreis, robootika, digi- ja lauamängud, muusika loomine – uskumatu, aga see kõik mahtus ühe päeva sisse. Akadeemilisemat poolt esindasid koduõppe kogemusvahetus ning Gaia hariduse teemaline minikonverents. Toimus ka oksjon, mille tulu läks metallofonide ostmiseks muusikatundide jaoks. Ürituse maitsvaim osa oli pop-up kohvik, kus mõnusa muusika saatel sai nautida koolipere poolt valmistatud mitmekülgseid ja tervislikke roogasid. Päeva lõpetas meeleolukas kontsert. Perepäeval sai esmakordselt näha ja osta trükisooja Gaia Kooli laste värviraamatut, kuhu õpetaja Helena Karu koondas kunstitundides valminud pildid ja mis valmis spetsiaalselt kooli sünnipäevaks.
Perepäeva fotoalbum on leitav siit
Vaba Lava. 19. aprillil toimus Vaba Lava üritus, kus õpilased ja õpetajad said võimaluse kõigile oma andeid näidata. Esmakordselt osalesid nii videod kui ka lavalised ülesastumised, hääletamine toimus kohapeal ja etteasteid kommenteeris žürii. 2024. aasta Vaba Lava võitjad olid:
* 1. koht – Holger Johann Avango, Tobias Räim, Kaiden Nigro ja Kaarel Kõrvemaa 5. klassist videoga “Poiste päevad”, kus nad tegid trikke batuutidel.
* 2. koht – Johann Luide ja Ove Themas 4. klassist multifilmiga “Varba seiklused I osa”.
* Klassi kategooria võitja – 2. klassi tüdrukud, kes esitasid tantsu “Meie trikid”.
* Õpetajate kategooria võitjad – Dmitri Djuženkov, kes esitas laulud “Мой мармеладный” ja “Старый клён” ning Raili Poola, kes oli Dima laulu taustatantsija ning esitas ka ise mälutreeningu video “195 lippu” ja video “Õhurõnga kava number 2”.
Tublisti osalesid ka Karl Hünerson (1.kl), Mia Tinni (2.kl), Margareth Kübar (4.kl) ja Triine Avango (9.kl). Ürituse salvestus on nähtav kooli Youtube’i kanalil Gaiatvtallinn.
Kontsert “Laulud Gaiale“. 26. aprillil toimus KUMUs Gaia Kooli 10. juubelile pühendatud pidulik kontsert ja koosviibimine. Kontserdi peakorraldaja Heli Piisang oli loonud kevadest pakatava lavakujunduse. Õhtu juhatas sisse kooli looja ja pikaajalise juhi Marit Otsing-Saare kõne. Maailma esmaettekandena esitasid Gaia õpetajad Kärt Tomingas ja Raimond Mägi elektroonilist vokaalmuusikat, mis oli nende poolt loodud spetsiaalselt selle kontserdi jaoks. Külalisesineja Mari Kalkun tutvustas lugusid oma uuelt albumilt „Stoonia lood“, aga esitas ka juba varasemast tuntud laule. Mõlema etteaste lõpus said kaasa laulda kõik, kes soovisid. Peale kontserti nauditi maitsvaid suupisteid ja Gaia koolipere koosolemist, mille korraldas lapsevanem Anneli Raun.
Laulud Gaiale kontserdi pildid ja videod
Spordipäev. 15. mail oli koolis sportlik meeleolu. Üle pika aja said õpilased oma kehalised võimed proovile panna lähedalasuval Kadrioru staadionil. Ilm oli suurepärane. Päeva alustas 1.-4. klass, pealelõunal võistles 5.-8. klass. Kevadise spordipäeva alad olid juba traditsiooniliseks kujunenud kaugushüpe, pallivise, 60m ja ka 400m jooks. 9. klass seekord ei osalenud, nemad tegid samal ajal põhikooli lõpueksamiteks ajutrenni.
Spordipäeva fotosid leiab siit
MÄRTS
Raamatute päev. 3. märtsil toimus koolis raamatute päev – külla tuli Rahvusraamatukogu. 1.-3. klass osales tunnis “Kus elavad raamatud?”, 4.-6. klass sai osa tundidest “Kuidas taltsutada raamatut?” ning “Raamatukogu kui ajamasin”.
Ajalugu. 7. märtsil osales 7. klass ajaloovõistluse “Mammut” IV voorus, teemaks oli “Linnad ja kaubandus keskajal”.
Pal tänava poisid. Ungari päevade raames vaatas 5. klass 14. märtsil filmi “Pal tänava poisid”. Vahed tänapäevaste ja 100 aasta taguste poiste kampade vahel osutusid märgatavalt suureks, kuid üks, mis ei muutu, on seiklushimu.
Raha. 3. klass külastas 17. märtsil Eesti Panga muuseumi ja kogus rahatarkust.
Känguru 2024. 21. märtsil osales Gaia Koolist Känguru matemaatikaalasel nuputamisvõistlusel 34 õpilast. Parimad tulemused saavutasid meie koolis oma vanuserühmas Mia Tinni (2.kl), Doris Namme (6.kl) ja Tristan Kessel (8.kl).
Mereäärne matk. 21. märtsil käis 5. klass Kakumäe poolsaarel Peeter Suure merekindlusi vallutamas ja rannikuelu uurimas.
Rõõm. 26. märtsil osales 5. klass Anna-Leena Koržetsi e-tunnis “Kuidas üksi ja koos teistega rõõmustada?”. Tunni eesmärk oli mõelda rõõmule meie elus: miks on rõõm oluline, kuidas seda märgata väikestes hetkedes, kuidas rõõmu jagada.
Rakkude uurimine. 4. klass osales märtsis Loodusmuuseumi praktilises tunnis, kus lapsed said mikroskoopidega rakke uurida. 15. aprillil käis 7. klass Tallinna Ülikooli bioloogia laboris, kus teemaks oli taime- ja loomarakkude vaatlemine mikroskoobiga.
APRILL
Helid. Märtsis ja aprillis toimus 5. klassis projektõpe “Helide maailm meie ümber ja sees”. Inimeseõpetuse tunnis õpiti tundma kõrva ehitust ja helide mõju, mõõdeti helitugevust nii kodus kui koolis ning hinnati, kui kahjulik müra tervisele on. Loodusõpetuses lindistati erinevaid loodushääli ja sammude kaja erinevatel materjadel. Muusikatunnis loodi arvutiprogrammi Audacity abil lindistatud häältest heliteos.
Klassiöö. 12.-13. aprillil oli 7. klassil klassiöö, kus veedeti mõnusalt aega nii koolimajas kui mere ääres Pirita promenaadil.
Keemia. 15. aprillil tegid 8. ja 9. klass Tallinna Ülikooli keemialaboris katseid soolade ja hapetega.
Loovtööde kaitsmine. 15.-16. aprill olid 8. klassi jaoks selle kooliaasta ühed tähtsamad, kui esitleti pikalt ette valmistatud loovtöid. Õpilased olid valinud väga huvitavaid teemasid ja need hästi vormistanud. Sel aastal valmisid loovtööd näiteks teemadel teadlik unenägemine, varju ja valguse arhetüübid, lõngade värvimine rahvariideseeliku kudumiseks, avokaado kasvatamine, rõdu remontimine, akrüülvalamine, teksapükste õmblemine, jalgpalli trikid jpm.
Veekogud. 16. aprillil toimus 5. klassil õppekäik Jägala jõe äärde ja Kostivere karstialadele loodusõpetuse tunni raames Eesti jõgede ja järvede õppimiseks.
Väga põnev matk. 6. klass käis 16. aprillil Harjumaal asutuse Selge Siht korraldatud matkal “Loodus ja inimene linnalähedases metsas”. Õpilased uurisid erinevaid metsa liike ja elu metsas. Ise sai käed külge panna metsakaamerate paigaldamisel, droonide lennutamisel, luupidega looduse uurimisel ja testide tegemisel.
Tüdrukud ja poisid. 17. aprillil oli 6. klassi tüdrukutel oma tüdrukutepäev. Külla mindi NYMF moestuudiosse, kus Ingeri ema Triin tutvustas neile moedisaini. Sellele järgnes poistepäev 18. aprillil, kui 6. klassi poisid võtsid ette Mattiase isa Mario töökoha külastuse. CSG autohoolduses tutvuti autode remondi ja hooldusega.
Loovuslaager. 8. klass veetis 17.-18. aprilli Koolimäe Puhkemajas Lahemaal, kus toimus loovuslaager Antoine de Saint-Exupéry “Väikese Printsi” ainetel. Õpilastega tegelesid õpetajad Kärt Tomingas, Raimond Mägi ja Hillar Kroon. Laagri osaks olid helirännak ja muusika loovtund, matk neeme tippu, kus toimus stuupade ladumine kividest, saun ja õuemängud ning aeglustusse kõnd – kui aeglaselt sa suudad kõndida ühtlase liikumisega paljajalu.
Üliõpilased õpetajaks. 18. aprillil õppis 3. klass koos TLÜ klassiõpetajate tudengitega Kadrioru pargis. Korrati mõõtmise teemat.
Kevad metsas. 4. klass osales 18. aprillil Nõval RMK matkaprogrammis “Metsarahva kevadised toimetused”. Vaatamata külmale ilmale sai hoolega uuritud loomade jälgi metsas. RMK looduskeskuses tutvuti erinevate loomade elutingimustega kevadel.
Maaelu. Aprillis käis 2. klass Sakus külas õpetaja Reeli Ungersoni juures. Lapsed külvasid rohkelt seemneid, tegelesid põhu ja heinaga ning tutvusid ka erinevate okaspuudega.
Teater. 30. aprillil käis 5. klass Noorsooteatris. Vaadati etendust “Frideberta”.
Õuetunnid. Aprilli lõpust, kui ilm äkki suviselt soojaks muutus, sai hakata mõnuga õues õppima. Näiteks 29. aprillil sai 7. klass asfaldikriidiga käed valgeks õpetaja Raili Poola matemaatikatunnis. Õpetaja Raine Lindepuu eestvedamisel sai meie kooliaed projektirahasüsti ja võimalusel on õpilased maikuus aia korrastamisel näpud mulda pannud. Kuna ilus ilm on muudkui kestnud, siis õuetunde on toimunud iga päev.
Eksamiteks valmistumine. 30. aprillil oli 9. klassil matemaatika ja 8. mail eesti keele proovieksam.
MAI
Anatoomia. 4. klass külastas maikuus Tervishoiumuuseumit, kus tutvuti inimese keha ja elundkondadega.
Veekogud. 7. mail tutvus 5. klass Ülemiste järve ümbritseva kaitsealaga.
Emadepäev. 13. mail korraldas 1. klass emadele kassikohviku. Samal ajal kui emad kohvi jõid, esinesid neile lapsed mitmetest klassidest luuletuste, lugude ja muusikapaladega. Õpetaja Kaja Karu-Espenberg tutvustas oma norra metskasse, keda kõik soovijad said uudistada ja paitada.
Murastes. 23. mail käis 3. klass Muraste Looduskoolis, kus uuriti lähemalt tiigis elavaid selgrootuid loomi.
Hobused. 24. mail veetis 1. klass päeva Gaia Looduskoolis. Tähtsündmuseks oli ainult ühenädalase hobusevarsa tervitamine. Peale varsa imetlemist said lapsed teada üldisemalt hobuste elu kohta talus. Käidi ka tiigis ujumas.
Rahatarkuse programm. 24. mail käisid 3. ja 4. klass koos tutvumas ärimaailmaga Ettevõtluskülas, kus prooviti olla nii ettevõtjad kui teenuste ostjad – tööd tehti pangas, ilusalongis, pagariäris, elektroonikapoes ja kaubamajas. Lapsed jäid käiguga rahule.
Tutipidu. 9. klass algatas uue traditsiooni: oma viimasel koolipäeval 24. mail riietuti väikesteks koolilasteks ja võeti kaenlasse kaisukarud. Päeva esimeses pooles kirjutasid kõik õpilased kirja oma tuleviku-minale, mille nad avavad viie aasta pärast. Peale selle andsid nad tagasisidet õpetajatele ja seejärel ka üksteisele, ennustades, kes neist tulevikus saavad. Pealelõunal tuli läbida 8. klassi poolt ette valmistatud keerulised ülesanded füüsikas, matemaatikas, eesti keele, kultuuri ja spordi alal. Tutipeolt ei puudunud ka veesõda, seebimullide tegemine ja suupistelaud. Lõpuringis jagati kõigile kiidud ja šokolaadist medalid.
15.-20. aprill toimus Gaia koolis Nordplus Junior kahe projekti – Green Connection ja Nordic Schools for Sustainability – ühiskohtumine. Külalisi tuli viiest riigist – Lätis, Leedust, Islandilt, Norrast ja Taanist. Koos veedetud päevade jooksul tutvuti Gaia kooli rohelise olemusega, külastati tunde ja vaadati õpilaste esitlusi jätkusuutlikkuse teemal, tehti matk Lahemaa Pärimuskotta ja Ungersonide juurde Sakku. Peeti plaane, kuidas tulevikus veelgi rohkem koostööd teha, et õpilased tutvuksid jätkusuutliku elu võimaluste ja viisidega.
Tallinna Linnavalitsus toetab Gaia kooli aia rajamise projekti. Aprilli ja maikuu jooksul on õuealal nii mitmedki klassid tublilt toimetanud, maha on istutatud marjapõõsaid ja maasikaid, külvatud herneid ja porgandit. On väga südant kosutav näha laste huvi aia, taimede ja toidu kasvatamise vastu.
Muusika liidab sõpru. Meie õpetaja Dima on juba aastaid teinud koostööd Maardu põhikooliga – meie õpilased on seal käinud integreeritud tundides ning Maardu õpilased külastanud meid. Sel kevadel sai teoks ühine muusikaline sõpruskontsert, kus astusid üles nii Gaia esinejad kui Maardu õpilased-õpetajad. Suur tänu peakorraldaja Kaimarile ning loodame, et sõprussuhted aina tihenevad.
Projektikoordinaator Raine Lindepuu
3.-7. juuni – õpikute tagastamine raamatukokku
10.-12. juuni selle kooliaasta viimane projektinädal
13. juuni – Hiiepidu – tähistame kogu kooliga õppeaasta lõppu Iru hiies
14. juuni – hakkab suvevaheaeg
21. juuni kell 12.00 – 9. klassi lõpuaktus