Gaiakiri nr 1 – sügis 2023

Esimene Gaiakiri sisaldab:

Mõtisklusi pärimusest. Hingedeaeg
Gaia uudised
1. september Kadrioru Tammesalus
Gaia Kooli Tarkade Kogu sai loodud
Ühistarkuse rakendamisest koolis
Gaia Kooli Vanematekogust
Gaia Kooli Nõukogu uuest koosseisust
Gaia Kooli koostööst Kopli Ametikooliga
Toimunud ja eesootavad sündmused

Esimene sügisene Gaiakiri toob meid väikesele rännakule läbi hämara ja salapärase hingedeaja.

Muistses Eestis oli aastaringi külluse haripunktiks Mihkli- ehk Kasupäev 29. septembril. Mihklipäev tähistas suvepoolaasta ja põllutööde perioodi lõppu, saak oli koristatud, aidad ning laudad külluslikult täis toiduvarusid. Sel ajal peeti laatasid ja korraldati pidusid. Oluline oli katta rikkalik laud, kus tähtsal kohal oli lamba- või oinaliha. Siit on pärit ka ütlus: “Igal oinal oma Mihklipäev”.
Mihklipäevast jäävad päevad aina kiiremini lühemaks ning taevas kostitab maad vihmaga.
Mihklipäevast loeti kuus nädalat Mardipäevani, sealt edasi kaks nädalat Kadripäevani ning seejärel neli nädalat Jõuluni. Vahemik Mihklist Mardipäevani ning mõnel pool ka kuni jõuludeni oli pime ning müstiline hingedeaeg.
Hingedeajal seab Loodus end puhkama, puud koondavad oma elujõu juurtesse ning langetavad lehed. Metsaloomad ning -linnud koguvad varusid ja valmistavad talvepesasid. Udu ripub hommikuti põldude ja metsade kohal, taevas on madal ja pilvine. Pudenevad esimesed lumehelbed. Rändlinnud on lahkunud taevaste taha, kuhu kaovad ka lahkunute hinged. On aeg mõtisklusteks ja endasse vaatamiseks.
Muistsel ajal oli hingedeaeg lugude rääkimise, vaiksete tubaste toimetuste ja koosolemise aeg. Esivanematele jäeti toitu lauale või viidi seda majapidamishoonetesse ja hiiepaika.
Hingedeaeg on pime ja vaikne. See on aeg, mil saame mõttes tänada oma esivanemaid meile pärandatud kingituste eest, olgu kinkideks siis kodumaja, tugev tervis, lahtised käed või nutikas mõistus.

Muistne aastaring andis inimesele võimaluse nii tegusaks ja toimekaks suviseks eluks, kui ka rahuliku perioodi, kus rääkida lugusid, vaadata endasse, magada ja suigatada, olla koos lähedastega ning rahuneda peale aktiivset ja valget suveaega.
Ka meie tänases moodsas maailmas, kus elektrivalgus võidab rahuliku pimeduse ning kus elu käib kella, mitte loodusrütmide järgi, saame siiski märgata aastaringi kulgemise rahustavat mõju.
Tervitame sügisest hingedeaega ja võtame vastu selle sametise rahuliku pimeduse. Anname endale aega, et mõtiskleda, olla tänulik, märgata oma lähedasi ning lasta lahti kiirustamisest.
Gaia Kool alustab iga-aastaselt talvevaheaega mitu päeva enne Jõule, et kinkida meile kõigile väärtuslikku rahulikku aega iseenda ning perega koosolemiseks.
Sügisest pärimuses saab pikemalt lugeda siit:

Maarahva pühad – sügiskuu

1.september algas Gaia Koolis traditsiooniliselt Kadrioru Tammesalus. Meie uus 1. klass võeti kooli peresse vastu Gaia laulu ning Loomise Loo saatel. Põhikooli lõpetajatel oli rõõm koos uute alustajatega pidulikult ühisesse ringi tulla. Kooliaasta väravad said kõigile avatud!

Ühistarkuse rakendamisest koolis

Oleme Gaia koolis püstitanud eesmärgi liikuda kooliga 2024. aasta kevadeks üle ühistarkusega juhtimisele, st. teadlikult koostööl, ühendatusel ja terviklikkusel põhinevale juhtimismeetodile.
Ühistarkusega juhtimises on kõigi organisatsioonis osalevate inimeste arvamused, ideed ja teadmised kaasatud ühise eesmärgi nimel otsuste ja tegevuste elluviimisel. Need juhtimise meetodid baseeruvad ühisvõimekuse põhimõttel, mis on erinev hierarhilisest kellegi üle võimu omamise põhimõttest. Otsused tehakse ringi meetodil ning nõusoleku põhimõttel, otsides parimat ühist lahendust, mida grupp on valmis ellu viima. Tänaseks kasutavad ühistarkusega juhtimise meetodeid sotsiokraatiat ja holakraatiat tuhanded ettevõtted ja organisatsioonid üle maailma, sh mitmed koolid.
Sügise jooksul on toimunud ühistarkuse teemaline infoõhtu ja koolitus, tegevust on alustanud tuumikring, mille ülesandeks on leida just meie koolile sobiv mudel ühistarkuse rakendamiseks.
Inspiratsiooniks ühistarkusega juhtimisest koolides:

film School Circles

Sotsiokraatia koolis – materjalid ja lingid

Gaia Kooli Nõukogu uuest koosseisust
Gaia Kooli Nõukogu kolmeaastane töötsükkel on käesoleval aastal lõppenud ning seega valisid nii vanemad, õpetajad kui kooli pidaja Nõukogusse uued liikmed ning asendusliikmed.
Uue Nõukogu liikmeteks on:
Vanemate esindajad
Annely Raun
Oliver Anslang
Hembo Pagi (asendusliige)
Alar Must (asendusliige)
Õpetajate esindaja
Raine Lindepuu
Dmitri Djuženkov (asendusliige)
Kooli juhataja
Mari-Liis Kolk
Marit Otsing-Saar (asendusliige)
Kooli pidaja
Toomas Trapido
Marit Otsing-Saar (asendusliige)

Palju tarkust ja jaksu Nõukogule järgmiseks kolmeks aastaks!

Gaia koolis on loodud Tarkade Kogu

Gaia Koolil on hea meel teada anda, et meil on nüüd olemas Tarkade Kogu.
Meie esiisad püüdsid ikka elukogenud inimeste tarkust oma tegemise ja toimetuste õnnestumiseks enda lähedal hoida. Nende eeskujul oleme ka oma koolis loonud Tarkade Kogu, kuhu palume liikmeks inimesi, kelle elutöö on kandnud Gaia väärtuseid ning kes on valmis koolile suurte otsuste juures nõuandjaks ning teejuhiks olema.

Uhkuse ja rõõmuga anname teada, et esimese Targana on meie kooliga liitunud tuntud visionäär ja mõtleja Gunter Pauli. Aitäh Gunterile, kes on valmis olema Gaia Koolile vanemaks sõbraks ja toetajaks.
Gunteri kohta leiab enam infot lehelt The Blue Economy

Gaia kooli Vanematekogu

Meil on rõõm, et sel sügisel sai koolis valitud Vanematekogu.
Vanematekogu on nõuandev organ, kes saab olla tegevjuhtkonnale toeks ja nõustajaks koolielu koordineerimisel.
Vanematekogu liikmed on:

1. klass

Avely Ahtma

Elari Birnbaum

Eleriin Ello (asendaja)

Hetti Suun (asendaja)

2. klass

Nikita Plehhanov

Marko Mallas

Andry Puss (asendaja)

3. klass

Oliver Anslang

Hembo Pagi

4. klass

Madis Kübar

Annely Raun

5. klass

Monika Allert

Margus Räim

6. klass

Sander Kärson

Lille Brandt

7. klass

Mihkel Uukkivi

Tiina-Mai Liiv

8. klass

Elery Tammemägi

Airi Räim

9. klass

Jelena Porkanen

Jaak-Adam Looveer

Gaia Kooli koostööst Kopli Ametikooliga
Käesoleva aasta sügisest alustas Gaia Kool koostööd Kopli Ametikooliga pakkumaks meie õpilasele võimalust õppida Kopli kooli professionaalsetes õppeklassides oma ala meistrite käe all. Oleme Kopli koolile tänulikud, et meie 3. kooliastme õpilased saavad tutvuda selliste põnevate valdkondadega nagu mesindus, viltimine, puukäsitöö, õmblemine, tekstiilitrükk, aiandus, puhastustööde alused jms.
Sügis on möödunud hoogsalt nii Kopli kooli klassides kui ka koostööpartneri Tallinna Loomaaia välialadel. Nii õpilased kui õpetajad on rõõmsad ja ootavad järgmiseid tunde.

Avastame Paljassaart. 14.septembril tegi 5.klass matka Paljassaarde. Tutvuti Peeter Suure merekindluse jäänukitega ning otsiti loodusest inspiratsiooni uurimustöö teemaks. Projektinädalal esitaski igaüks oma valitud teemal põnevama loo. Õpime tundma oma kodumaad!

 

Tartu ja AHHAA. 5 ja 7. klass külastasid Ahhaa keskust ja Tartu linna. Sügisene Tartu võttis lapsed lahkelt vastu ning Ahhaa keskus aitas oma võimeid proovile panna uurides füüsika, keemia ja looduse seaduseid ja nende kehtivust.

Teatriskäik “Miks me varastasime auto”. Näidend käsitles mitmeid olulisi teemasid nagu sõprussuhted, moraal ja vastutus. Pärast etendust kirjutasid 6. klassi õpilased kirjanduse tunnis teatrietenduse retsensiooni.

Räätsamatkal rabas. 5-6. klassi õpilased kogesid adrenaliinirohket päeva räätsamatkal rabas. Uuriti taimestikku, loomastikku ja looduse ilu, harjutati räätsadega kõndimist.

Spordipäev. Traditsiooniliselt toimub iga õppeaasta alguses spordipäev, kus saab iseendaga võistelda 🙂 Kevadised tulemused on ju ikka paremad kui sügisesed. Jooks, kaugushüpe ja pallivise tulevad kõigil juba väga hästi välja.

Loomaaia külastamine on Gaia Koolis õppimise osa. Sel korral uuris meie 4. klass, millistelt mandritelt loomaaia loomad pärit on, sest loodusõpetuse tunnis õppisime Planeet Maad ja mandreid. Hea moodus teadmiste kinnistamiseks on need positiivse emotsiooniga siduda. 1.klass uuris vihmametsa loodust ning patsutas loomakesi laste loomaaias.

Lapsed ja papagoid. Papagoide Paradiis oli 2. klassi jaoks tõeline elamus, kus lapsed said veeta 45 minutit vabalt lendavate värviliste lindudega suheldes ning mõned lapsed said selle aja jooksul ka enda hirme ületada. Aeg möödus linnutiivul!

Galaktikat uurides. Energiakeskuses vaatasid 4. klassi lapsed planetaariumis õppefilmi Päikesest ja tähetolmust, vaatlesid välgu tegemist ja katsetasid erinevaid põnevaid vigureid, mida keskus pakkus. Oli lõbus ja hariv päev, kus kogusime uusi teadmisi meie galaktikast.

Kartulivõtt Sakus. Traditsiooniliselt käivad meie kooli õpilased sügiseti kartuleid võtmas. Meie hea koostööpartner perekond Ungersonide näol toetab Gaia Kooli aiapidamist Sakus. Kevadine kartulipanek ning sügisene kartulivõtt käivad koolielu juurde.

Hobustel külas. 1. klass käis tutvumas hobuste eluga Rapla Ratsakoolis. Patsutati hobuseid, uuriti tallielu ning prooviti ratsutamist. Kõigi lemmik oli hobune Rosita.

Seiklused maisilabürindis. 3. klass külastas Põltsamaal Toretalu, kus leiti väljapääs maisilabürindist ning tutvuti suuremate ja väiksemate koduloomadega.

Õunamoosi õpituba. Oktoobris õppis 4.- 6. klass käsitöö ja kodunduse tunni raames õunamoosi keetma. Selleks, et oleks moosi millegagi koos süüa, said õpilased ka pannkooke teha. Oli näha, et kokkamine lastele väga meeldib ja enamik õpilastest polnud varem moosi teinud, seega on kõigil üks tore praktiline oskus nüüd n-ö seljakotis olemas!

Ujumiskursus. 3. klassi esimesed kuud möödusid ujumise tähe all – novembris jõuti koos ujumiseksami eduka sooritamiseni. Suvi võib tulla!

Halloweeni-Teemaline Klassiöö. 6. klassi klassiööl toimus palju põnevat: valiti parim kostüüm ja osaleti võistlusmängudes. See sündmus tugevdas klassi ühtsust ja andis õpilastele võimaluse veeta meeldejääv õhtu.

Halloweeni õppepäev. 4. ja 3. klass tegid koos Halloweeni teemalisi õppetegevusi, mõtlesid õudusjutte, lahendasid ülesandeid ja meisterdasid. Erinevad kostüümid tegid olemise eriti põnevaks ja lapsed said ühiselt sotsiaalselt suhelda, õppida ning mängida.

Hingetoidu õpituba. Julia Hingetoidu juures said 2.klassi lapsed ise valmistada erinevaid toite, muuhulgas riisipaberiga toorkevadrulle ja kooki, ning lasta neil seltsis hea maitsta. Lisaks anti lastele kaasa ka retseptiraamatud. Julia juures saab tõesti toidetud nii ihu kui hing!

Isadepäev. 5.klass korraldas isadepäeva. Emade hool ja lahkus kattis küllusliku laua ja isad said oma nutikust proovile panna laste koostatud ülesandeid lahendades ja kahooti proovides. Lõbusaid vahepalu pakkusid üllatusesinejad. 5.klassi lapsed olid päevaga rahul ja ootavad uue sündmuse korraldamist.

Kohtumine näitlejaga. 23.november toimus põnev kohtumine e-tunnis näitleja Henessi Schmidtiga. Selles e-tunnis jagas näitleja ja loodusesõber Henessi Schmidt meiega oma lugusid Aafrikast ja heategevusest. Avastasime, kui suur on maailm, kui erinevalt me kõik seda kogeme, kuidas me kõik teineteisega seotud oleme ning kuidas meie väikene abi ja headus maailmas suuri asju teha saab.

9. klass Rootsi Kuningriigis. Meie põhikooli lõpuklass on pühendunud lõpueksamiteks valmistumisele ning oma edasise koolitee planeerimisele. Karjäärinõustaja on aidanud noortel oma tugevusi ja andeid kaardistada ning tutvustanud edasisi õppimisvõimalusi.
Sellest hoolimata jõuti sügise hakul käia ammuoodatud Rootsi kruiisil. Nähtud sai Stockholmi ja kuningalossi, külastatud Nobeli muuseumi ja kogetud laevasõitu. Tagasi kodumaale jõudsid väsinud aga õnnelikud noored.

Keeleõppelaager Narvas. 8 ja 9 klass käisid oktoobris keeleõppelaagris Narvas. Külastati Narva raekoda, ööbiti Narva-Jõesuu spa-hotellis ning praktiseeriti vene keelt. Iga võõrkeele oskus on oluline!

Ka õpetajatel on sellel õppeaastal võimalus ennast täiendada, osaledes kahes Nordplus Junior rahvusvahelises projektis. Esimene – Green connection – kohtumine leidis aset oktoobrikuus Lätis, kus projektipartnerid külastasid Naukšenu põhikooli, tutvusid sealse koolieluga ning uudistasid, kuidas taaskasutus ja orgaaniline mahetoit on ümbruskonnas esindatud ning kasutusele võetud.

Teine kohtumine toimus novembri alguses Taanis, Helsingöri lähedal asuvas väikeses privaatkoolis. Projekt Nordic Schools for Sustainability keskendub kogemuste jagamisele, kuidas jätkusuutlikkust koolis käsitleda, kuidas olla roheline kool ning millised on teiste koolide kogemused uuenduslike õppeprogrammide kasutusele võtmisel.

Mõlemad kohtumised andsid palju mõtlemisainet ning innustasid osalenud õpetajaid nii mõndagi enda koolis rakendama. Jääme ootama uusi kohtumisi kahe projektiaasta jooksul.

Gaiakirja koostasid ja pildid pildistasid Gaia Kooli õpetajad.
Terviku panid kokku Marit Otsing-Saar ja Raine Lindepuu.

Styling Reset settings
Demo Site
Layout Style
Colors
  • Base 1
  • Base 2
  • BG color
Background
Fonts (630+ fonts available in admin panel)