Meie aja teadlik õpetaja

Täiendkoolituse kursus „Meie aja teadlik õpetaja“

Gaia Kooli poolt ellu kutsutud kursus „Meie aja teadlik õpetaja“ loomine on kantud soovist pakkuda tänasele õpetajale infot ja oskuseid, mis aitavad rõõmurikkalt kanda õpetaja vastutusrikast rolli ning leida lahendusi, mis toetavad õpetajat laste annete avamisel.
Kursus on loodud pakkumaks täiendõpet lisana ülikoolide poolt pakutavale akadeemilisele õpetajakoolitusele.
Õpe toimub läbi kogemise ning praktika, lähtudes põhimõttest, et õpetajate õppeprotsess toimub samadel alustel nagu võiks toimida ka laste õppeprotsess. Lisaks uute teadmiste saamisele pühendatakse aega ka enese tundmaõppimisele ning grupina tegutsemise oskustele. Koolituspäevadesse mahub liikumist ja õues viibimist ning erinevate koolide külastamist.
Kursus toimub iga-aastaselt ning toimub koostöös rahvusvahelise Gaia hariduse kogukonnaga.

Kursusel käsitletavad teemad:
• Gaialik ehk terviklik maailmavaade,
• Meie aja teadlik õpetaja ehk õpetaja kui lapse potentsiaali avaja ja toetaja,
• Õppimise olemus, tõhus õppimine,
• Suhtlemine, koostöö ja konfliktide lahendamine,
• Rütmid inimese elus ja looduses, pärimuskultuur,
• Inimese arengu etapid, terve olemine, sh vaimne tervis,
• Erinevate inimtüüpidega arvestamine, töö klassiruumis,
• Isiksuse areng, teadlikkus (muusika, liikumine, vaikus, meditatsioon, eneserefleksioon),
• Loovharidus (liikumine, muusika, kunst),
• Ülitundlik laps, erivajadustega laps,
• Õppimise korraldus, õpikeskkond, koostöö (hoolekogud; vanemate ja õpetajate koolitused, õppekäigud jms),
• Muud teemad, mis kursuse jooksul esile kerkivad ning terviku jaoks olulised on.

Õppesessioonide töö aluseks on Schumacher College’ist pärinev õppemetoodika “Pea, käed ja süda” ehk kõik õppepäevad sisaldavad midagi, mis toetab nii mõistuse, keha kui vaimu arengut.

• Mõistusele suunatud osad sisaldavad: loenguid ja intellektuaalset tegevust ning mõttetööd
• Kehale suunatud osad sisaldavad: liikumist, kehatunnetust, füüsilist tegutsemist
• Vaimule suunatud osad sisaldavad: tööd iseendaga, sisevaatlust, teadveloleku harjutusi

Oma tarkusi on valmis jagama: Grete Arro (TLÜ), Mihkel Kangur (TLÜ), Liisa Puusepp (TLÜ), Auväärne Ṭhitañāṇo bhikkhu (eestlasest Buddha munk), Toomas Trapido (Gaia Akadeemia), Maili Liinev (Hooling), Pille Kriisa (Kriisa Koolitused), Ahto Kaasik (Põline Pere), Kärt Tomingas (laulja ja näitleja), Ene Lukka-Jegikjan (Viljandi Kultuuriakadeemia). ja paljud teised hariduse uuendajad Eestist ja välismaalt.

“Meie aja teadlik õpetaja” esimene lend Gaia Koolis 2016/2017

PRAKTILINE INFO:
Toimumise aeg ja koht:
Kursus kestab ühe aasta ning on jagatud seitsmeks mooduliks. Iga moodul algab reedel ning lõppeb pühapäeval.
1.moodul toimub 6.-8. novembril 2020 Tallinnas, Gaia Koolis
1.mooduli kava leitav siit: Meie aja teadlik õpetaja, kursuse 1.mooduli kava
2.moodul toimub 4.-6.detsember 2020 Gaia Koolis.
3.-5. moodul leiavad aset erinevates Eesti koolides jaanuaris/veebruaris/aprillis või juunis 2021. Külastatavad koolid valitakse välja osalejate ühise otsuse alusel. Seni on külastatud Johannese Kooli Rosmal, Pärnu Vabakooli, Roostiku Kooli, Randvere Kooli, Muraste Kooli, Mõisamaa Gaia Kooli, Lilleoru Põhikooli, Leiutajate Külakooli.
6.moodul toimub suvel 2020 Leiutajate Külakoolis Sännas
7.moodul toimub 2021 sügisel Tallinnas Gaia Koolis
Korraldajatel on sõlmitud eelkokkulepped mitmete koolitajatega läbitavate teemade ning metoodikate osas. Samas on koolitusgrupp ka ise oma kursuse kaasloojaks. Ühiselt saame planeerida milliseid koole külastada ning milliseid teemasid süvitsi käsitleda.

“Meie aja teadlik õpetaja” kursuse esimene lend Sänna Kultuurimõisas 2016/2017

Osalejad: osalema on oodatud ennekõike inimesed, kes kas juba on õpetajad või soovivad selleks saada. Samuti on oodatud ka kõik need, kes soovivad lähemalt iseennast ja lapsi tundma õppida ning oma silmaringi avardada.
Kursuse tasu: Ühe mooduli õppemaks on 100€.
Osalustasule lisandub toidu- ja majutuskulu, mis võib jääda vahemikku 20-50 eurot ühe mooduli kohta. Tasumise graafik saab olla paindlik.
Kui Sa ei saa ühel või paaril moodulil osaleda, siis saab need moodulid läbida ka järgmisel aastal.
Täpsem info ja registreerumine: Agnes Liivak-Liivat, e-post: agnes.liivak@gaiakool.ee
Gaia õpetajate täiendkoolitus on arenemas rahvusvaheliseks. Teeme koostööd Gaia koolialgatustega kogu maailmas ning ERASMUS projekti raames valmib aastaks 2022 õpetaja juhendmaterjal, mis aitab loodus-, loova ja õuesõppe praktikaid kooliellu integreerida.
Täname, kui tahad olla kaasloojaks sel põneval teekonnal!

Ülemaailmse Gaia koolide võrgustiku eestvedajad kokkusaamisel Mõisamaal, sügis 2017

Gaia Kool on Gaia hariduse põhimõtteid – jätkusuutlik eluviis, hool Maa ja inimese eest – järgiv üldhariduskool, mille õppesuundadeks on loodusõpe ja pärimuskultuur. Õppimine toimub läbi praktilise tegevuse ja projekti- ning õuesõppe. Gaia Koolis järgitakse põhimõtet – terve inimene, terve kogukond, terve maailm.

Gaia Akadeemia on tervikliku eluviisi õppeasutus, mis toimib Eesti Ökokogukondade Ühenduse raames. Gaia Akadeemia lähtub rahvusvahelisest Gaia õppekavast, mille märksõnadeks on terviklik elukäsitlus ja kogemuslikkus. Gaia Akadeemia pakub kursusi täiskasvanutele ning Gaia õppekava rakendamist koolides. Gaia Akadeemia on registreeritud Eesti Hariduse Infosüsteemis täienduskoolitusasutusena.